STABDŽIŲ SKYSČIO KEITIMAS – KAIP TAI PADARYTI SAUGIAI?

ATE stabdžių skystis

Tinkamo stabdžių skysčio pasirinkimas yra ypač svarbus, nes netgi viena klaida galėtų reikšti visos stabdžių sistemos gedimą. Kalbai pasisukus apie stabdžių skystį, vairuotojai pasitiki savo remonto dirbtuvėmis – taigi, šie specialistai reikiamą produktą visuomet turėtų turėti po ranka.

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ STABDŽIŲ SKYSTĮ?

Stabdžių skysčio keitimas yra ne itin sudėtinga, bet kantrybės reikalaujanti procedūra. Pirmiausia, turite laikytis transporto priemonės gamintojo specifikacijų. Minimalius reikalavimus nurodo DOT standartai, kurie turi skirtingus klampumus, sausą ir šlapią virimo temperatūrą ir keletą kitų skirtumų. DOT klasė, kuri tinkama būtent tai transporto priemonei, nurodoma ant išsiplėtimo bakelio dangtelio – tačiau, vienas svarbus naujojo ATE Super DOT 5.1 aukščiausios klasės stabdžių skysčio privalumas tas, kad jį galima naudoti ir kitos klasės transporto priemonėms.

ORIGINALIOS ĮRANGOS STABDŽIŲ SKYSTIS IŠ ATE

„Continental“ kompanijai priklausantis prekės ženklas ATE siūlo stabdžių skysčius visoms dažniausioms, lengvųjų automobilių rinkoje esančioms, klasėms. Transporto priemonėms su elektroninėmis stabdžių sistemomis, pavyzdžiui, ABS arba ESP, dažniausiai reikalingas žemo klampumo stabdžių skystis iš DOT 4 ISO 6 klasės. Priešingai nei standartiniai DOT 5.1 skysčiai, ATE Super DOT 5.1 taip pat atitinka šį standartą. Kita vertus, tokie DOT 3 stabdžių skysčiai kaip ATE G turi būti naudojami senų markių automobiliuose ir daugelyje šiuolaikinių Azijos gamintojų transporto priemonių, kai tuo tarpu specialūs sprendimai, pavyzdžiui, ATE Type 200, naudojami didelės galios ir lenktyninėse transporto priemonėse.

STABDŽIŲ SKYSČIO KEITIMAS JUDRIAI ATEIČIAI

Grynai iš techninio požiūrio, elektrinės ir hibridinės transporto priemonės stabdžių skysčiui nekelia jokių specialių reikalavimų. Tačiau turėtumėte naudoti tuos skysčius, kuriuos nurodo transporto priemonės gamintojas. Kalbant apie elektrines transporto priemones, tai dažniausiai yra skysčiai su aukšta šlapio virimo temperatūra, kadangi, santykinai didesnis e-automobilio svoris reiškia didesnes stabdžių sistemos apkrovas, o stabdžių skystis turi būti atsparus aukštesnėms temperatūroms tam, kad būtų užtikrintas 100 proc. stabdžių veiksmingumas. Todėl elektrinėms transporto priemonėms rekomenduojamas stabdžių skystis, kurio šlapio virimo temperatūra yra mažiausiai 180°C – kaip, pavyzdžiui, ATE Super DOT 5.1.

ATSARGIAI SU ESP SISTEMOMIS!

Jeigu transporto priemonėje sumontuota ESP sistema, tuomet tokie DOT 4 skysčiai kaip ATE SL yra netinkami, paprasčiausiai dėl to, kad jų klampumas yra per didelis. Norint, kad ABS, ESP ir panašios sistemos veiktų saugiai ir patikimai, stabdžių skystis turi gebėti įsiskverbti į hidraulinius sistemos įtaisus vos per sekundės dalį. Žemo klampumo stabdžių skysčių tėkmė yra geresnė, taigi jie gali atsidurti ten, kur reikia daug greičiau – netgi esant žemai temperatūrai. Deja, netgi remonto dirbtuvės dažnai renkasi ne itin tinkamą stabdžių skystį transporto priemonėms, turinčioms ESP. Šiuo atveju, teisingas pasirinkimas turėtų būti, pavyzdžiui, ATE SL.6, itin žemo klampumo DOT 4 skystis. Visapusiškas ATE Super DOT 5.1 skystis taip pat gali būti saugus pasirinkimas transporto priemonėms turinčioms ESP, kadangi jis apjungia aukštą 180°C šlapio virimo temperatūrą su puikiais klampumo rodikliais, kurie viršija DOT 5.1 klasės stabdžių skysčių reikalavimus.

Greičiausiai ant kai kurių transporto priemonių išsiplėtimo bakelių dangtelių esate matę užrašą „NAUDOTI TIK DOT4+“. Tai laisvai pasirenkamas transporto priemonių gamintojų nurodymas, nurodantis padidintą, bent 175°C šlapią virimo temperatūrą ir žemą klampumą, taigi tokiais atvejais, taip pat galima naudoti ATE Super DOT 5.1 skystį.

BŪKITE ATSARGŪS MAIŠYDAMI STABDŽIŲ SKYSČIUS!

Dauguma stabdžių skysčių pagaminti glikolio pagrindu, todėl, iš esmės, jie gali būti maišomi tarpusavyje. Tačiau jei ant išsiplėtimo bakelio dangtelio nurodyta “NAUDOTI TIK DOT 3”, niekuomet nenaudokite DOT 4 arba DOT 5.1 skysčių. Jų sudėtyje yra boro rūgšties esterių, cheminio junginio, kuris neigiamai veikia hidraulinėje stabdžių sistemoje esančias gumines medžiagas – taigi, remonto dirbtuvės turėtų būti atsargios ir po ranka turėtų turėti DOT 3 skysčio, pavyzdžiui, ATE G, ir pakankamą kiekį visapusiško ATE Super DOT 5.1 skysčio.

ATE stabdžių skystis