STABDŽIŲ APKABOS IR JŲ SVARBA AUTOMOBILIO STABDŽIŲ SISTEMOJE

Jūsų automobilio stabdžiai yra vienas iš svarbiausių komponentų visame automobilyje – juos galima vadinti priešakine saugumo ir apsaugos nuo nelaimingų atsitikimų linija. Išradus stabdžių antiblokavimo sistemą, automobilis tapo lengviau valdomas ant skirtingų kelio dangų, todėl žymiai sumažėjo incidentų, kurie susiję su nesklandžiu stabdžių sistemos darbu. Tinkama stabdžių sistemos priežiūra yra svarbi, tačiau pirmiausia būtina gerai suprasti, kaip ji veikia.

Vienas iš pagrindinių jūsų stabdžių sistemos elementų yra stabdžių apkaba. Ji vaidina svarbų vaidmenį, nes be jos jūsų automobilis išvis negalėtų sustoti. Bėgant laikui, stabdžių apkabas reikia tikrinti ir jas prižiūrėti, todėl svarbu bent jau bendrai suvokti, kaip jos veikia ir kada reiktų jomis pasirūpinti. Norime apžvelgti, kodėl stabdžių apkabos yra svarbios, už ką jos atsakingos ir kaip jas galite išlaikyti geros būklės automobilio tarnavimo laikotarpiu.

IŠ KOKIŲ DALIŲ SUSIDEDA STABDŽIŲ SISTEMA?

Pirmiausia bendrais bruožais apžvelkime stabdžių sistemą kaip visumą, nes tik visoms jos dalims veikiant kartu pasiekiamas norimas rezultatas – sustabdomas automobilis. Todėl tam, kad visas sistema veiktų efektyviai, būtina rūpintis kiekvienu iš šių elementų:

 • stabdžių diskais arba būgnais;
 • stabdžių apkabomis;
 • stabdžių kaladėlėmis;
 • stabdžių skysčiu;
 • stabdžių antdėklais.

Kiekvienas iš šių komponentų yra be galo svarbus bendram stabdžių sistemos funkcionavimui. Tam, kad stabdžių apkaba tinkamai atliktų savo darbą, kitos dalys turi būti geros būklės. Taigi, būtina pasirūpinti aukščiausios klasės stabdžių sistemos priežiūra.

KAS YRA STABDŽIŲ APKABA IR KOKIA JOS PASKIRTIS?

Stabdžių apkaba susideda iš stabdžių kaladėlių ir stūmoklio. Paspaudus stabdžio pedalą, jis prispaudžia kaladėles prie stabdžių disko, kuris nebeleidžia ratui suktis. Bėgant laikui, stabdžių apkaba gali nusidėvėti, ypač, jei stabdžių kaladėlės nėra tinkamai prižiūrimos. Paprastai stabdžiai nusidėvi pamažu, pradedant stabdžių kaladėlėmis, tačiau pasitaiko atvejų, kai pažeidžiama tik viena dalis ir ją būtina pakeisti. Tai, kad stabdžių apkaba nusidėvėjo, galima suprasti iš kelių požymių.

KAIP SUŽINOTI, KADA JŪSŲ STABDŽIŲ APKABOMIS BŪTINA RIMTAI PASIRŪPINTI

Vienas iš geriausių būdų užtikrinti, kad jūsų stabdžių apkabos sulauktų dėmesio tinkamais intervalais, laikytis gamintojo rekomenduojamo techninės priežiūros grafiko, į kurį neabejotinai įeina nuodugni stabdžių priežiūra. Tačiau kartais dėl skirtingų vairavimo įpročių ir važiavimo sąlygų stabdžių komponentais reikia pasirūpinti ir juos pakeisti anksčiau arba vėliau, nei rekomenduojama. Būtina pasikonsultuoti su automobilių priežiūros specialistu, kuris nustatys, kokių veiksmų reikia imtis jūsų stabdžių apkabų ir visos stabdžių sistemos atžvilgiu. Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į bet kokius tiesiogiai su apkabos funkcionavimu susijusius, nerimą keliančius požymius. Štai keli iš jų, kurių neturėtumėte ignoruoti:

 • stabdžių apkaba atrodo parūdijusi arba paveikta korozijos;
 • teka stabdžių skystis;
 • stabdžių apkaba yra itin purvina.

 

SU BENDRU STABDŽIŲ FUNKCIONAVIMU SUSIJĘ POŽYMIAI

Reguliariai atkreipdami dėmesį į tai, kaip veikia jūsų stabdžiai, galite labai palengvinti diagnostinį procesą tuo atveju, jei kas nors bus ne taip, nes automobilių priežiūros specialistas pirmiausia bandys nustatyti gedimą būtent pagal jūsų paaiškinimus. Be to, labai svarbu nelaukti, kol stabdžiai ims veikti netinkamai, nes važiuojant jie daro tiesioginę įtaką jūsų saugumui. Štai dar keli dalykai, galintys reikšti stabdžių apkabos gedimą:

 • prietaisų skydelyje dega ABS (stabdžių antiblokavimo sistemos) lemputė;
 • spaudžiant stabdžius arba įprastai važiuojant, girdisi tokie garsai, kaip cypimas arba girgždėjimas;
 • teka stabdžių skystis;
 • stabdžių pedalas spaudžiasi kitaip nei įprasta;
 • stabdant sunku išlaikyti automobilį tiesioje linijoje.

 

Jeigu pastebėjote vieną ar kelis iš aukščiau išvardintų požymių, susisiekite su automobilių priežiūros specialistu ir pasitikrinkite savo stabdžių sistemos būklę. O prireikus keisti ar remontuoti – siūlome pasirinkti EGT prekės ženklo atsargines dalis.